Мутинський бір

Новини

На північний схід від міста Конотоп Сумської області, на пологій лівобережній терасі долини річки Сейм розкинувся величезний бір, який отримав свою назву від сусіднього села (Мутин). Хоча зазначимо, що це село знаходиться на протилежному правому березі річки, на мальовничих відрогах Середньоруської височини.

Бір займає найбільш широку частину тераси (стародавньої частини річкової долини, її старої заплави, складеної пісками). Його масштаби добре відображають наступні фото. Ось як розкинулося зелене «море»:

Це переважно сосновий ліс, однак зустрічаються і дуб (як чисті діброви, так і суборі - сосново-дубові ліси), береза, вільха (зачастую у низинах, уздовж русел лісових струмків і боліт), місцями росте ялина (скоріш за все - насадження) і інші види дерев.

Незважаючи на те, що бір знаходиться (офіційно) в зоні лісостепу, він має більшість рис, властивих лісам Полісся. Можна вважати, що він представляє південні рубежі великої лісової зони Сумського Полісся.

Бір виділяється не тільки своїми масштабами, а й різноманітністю флори і фауни, в тому числі (особливо підкреслимо!) рідкісними "червонокнижними" видами. Серед них: популяція зубра, горностай, борсук; птиці - чорний лелека, орел-карлик, підорлик малий, змієїд. З охоронюваних рідкісних видів флори - сон-трава, плаун колючий, баранець звичайний, лілія лісова, коручка чемерникоподібна, любка зеленоцветкова та ін. Підкреслимо, що перераховані види занесені до Червоної книги України; не виключено, що це не остаточний список, так як територія вивчена слабо.

За останні роки бір сильно постраждав від діяльності людини. Підтвердженням тому є ця супутникова фотографія з виділенням зон (з 2000 р) втрат лісу, головним чином за рахунок рубок (з 2000 р):

Суцільні рубки не тільки руйнують первинну екосистему корінного лісу (вторинні ліси завжди бідніші за складом, тому насадження не заповнюють втрату), але вносять фактор занепокоєння для багатьох видів, що живуть тут.

Тому великі надії покладаються на створення на цій території режиму охорони і продуктивної взаємодії з суб'єктами господарювання в рамках роботи адміністрації регіонального ландшафтного парку "Сеймський", на території якого і знаходиться Мутинський бір.

Мої пости (статті)

Підписатись на новини

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form