Мутинський заказник — ботанічний заказник місцевого значення

Новини

Мутинський заказник — ботанічний заказник місцевого значення. Розташований у Конотопському районі Сумської області, складається з двох територіально роз'єднаних ділянок, розміщених на терасі річки Сейм:  на схід/південний схід від села Прилужжя і на південь/південний захід від села Жолдаки (Новомутинське л-во, кв. 39-40, 54, 66, 99-100). Площа 347 га. Статус надано згідно з рішенням облвиконкому від 27.07.1977 року. Заказник увійшов до складу регіонального ландшафтного парку «Сеймський».

На території заказника переважає лісова рослинність в комплексі з болотною, що утворилася у заболоченних зниженнях. Великі площі займають дубово-соснові ліси. Розміщені вони на підвищених ділянках рельєфу. Під великими деревами зростають кущі ліщини, цінна лікарська рослина крушина ламка та зрідка бруслина бородавчаста (свою назву вона отримала через дрібні бородавки, які вкривають її гілки). Також тут можна знайти папороть — орляк звичайний. Навесні розквітають квіти конвалії. В трав'яному покриві трапляються: осока лісова, осока пальчаста, просянка розлога, куцоніжка лісова. В заказнику є ділянки з дубовими та дубово-кленовими лісами з участю багатьох інших порід дерев. Тут трапляються: осика, липа, береза. Інколи цілі зарості кущів ліщини. У трав'яному покриві на вирівняних та підвищених ділянках переважає костяниця, родичка ожини та малини. Трапляється тонконіг дібровний. На більш зволожених місцях домінує яглиця звичайна. Поширені конвалія, перестріч гайовий, осоки лісова та гірська, медунка темна, чистець лісовий, перлівка поникла, купина багатоквіткова, барвінок малий. Серед трав трапляються бореальні види: веснівка дволиста, грушанка круглолиста зі шкірястим зимуючим листям (за формою воно нагадує листя груші). Зростає малопоширений в області воронець колосистий. Трапляється лісова орхідея — коручка темно-червона, яка занесена до Червоної книги України. В дубових лісах зростає цінна лікарська рослина — перстач білий (п'ятипал). В заказнику часто трапляються сосни, вік яких сягає 90 років.

Сосновий ліс у заказнику
Сосново-дубовий ліс з густим підліском

Фауна заказника (та околиць) також цінна та різноманітна. В 1985 році в Новомутинському лісництві був акліматизований зубр. Наразі його поголів'я нараховує близько 50 екземплярів. Це вільноживуча популяція, яка зосереджена в урочище Мутинський бір, в тому числі іноді може зустрічатися і на території заказника.  З копитних в даному районі тут також мешкають акліматизований благородний олень, лось, кабан, європейська козуля. З хижаків можна зустріти лисицю, уссурійського єнота, лісову куницю, занесені до Червоної книги України горностай та борсук. Чорний тхір та кам'яна куниця трапляються біля населених пунктів (села Новомутин та Прилужжя). Є дані, що в заказнику (або в околицях) можливо мешкає пара вовків (цей вид занесено до Європейського Червоного списку).  Звичайними видами є їжак європейський та заєць сірий, кілька видів дрібних гризунів. Через хижацтво лісової куниці в останні роки майже зникла вивірка звичайна. Орнітофауна представлена переважно дендрофільними видами, серед яких трапляються регіонально рідкісні види: дрізд білобровий, жовна чорна та голуб-синяк. З видів, занесених до Червоної книги України, ймовірно мешкають лелека чорний, журавель сірий, підорлик малий. З денних та нічних хижаків: канюк звичайний, великий та малий яструби, вухата і сіра сови. Серед плазунів трапляються вуж звичайний, гадюка звичайна, веретільниця ламка та, зрідка, червонокнижна мідянка звичайна. Найчисельнішою є гостроморда жаба. У значній кількості трапляється звичайна квакша — регіонально рідкісний вид.

Звичайна квакша в заказнику
Сірі журавлі, відмічені поблизу території заказника

Заказник потребує подальшого вивчення та охорони. Наприклад, необхідно встановити більш точну чисельність «червонокнижних» видів саме на території заказника (не тільки в його околицях), що важливо для оптимальної організації охорони цих видів.

Мої пости (статті)

Підписатись на новини

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form