Зустріч з хохулею звичайною на території РЛП «Сеймський»

Хохуля звичайна (Desmana moschata L.) – вид ссавців із родини кротові (Talpidae), ряду мідицеподібні (Soricomorpha), надряду комахоїдні (Insectivora).

Хохулю, як зникаючий реліктовий вид, занесено до всіх видань Червоної книги України (1980, 1994, 2009), Європейського Червоного списку (1991). З 1996 року Міжнародний союз охорони природи надав хохулі статус «вид під загрозою вимирання».

В Україні хохуля звичайна відома під народними назвами «хохуля», «вихухіль», «морська миша». Хохуля - реліктовий вид (збереглася майже без змін протягом останніх 30 млн років), ендемік Східноєвропейської рівнини. Ареал розірваний, охоплює басейни Дніпра, Волги, Дону й Уралу. Водиться вона також в Казахстані й Західному Сибіру.

Напочатку XX століття в Україні вид знаходили в басейні  Дніпра та на Сіверському Дінці, у деяких місцевостях Харківської та Донецької областей. Проте, природна популяція цієї тварини в басейні річки Дніпро невдовзі припинила своє існування. Для збереження останньої в Україні популяції хохулі в басейні Сіверського Дінця у 1968 році було створене спеціальне відділення Луганського природного заповідника, однак надмірна індустріалізація цього регіону призвела до зникнення унікального звірка і на цій території.

Нові знахідки хохулі на території України датуються 70 роками минулого століття. В цей час тварина була помічена біля села Гірки Путивльського району. Сюди вона проникла з території Росії, де кількома роками раніше,  була штучно розселена в заплавних водоймах Сейму.

Зараз в Україні існує єдина популяція хохулі, яка ймовірно, нараховує не більше кількох десятків особин, і локалізована в басейні Сейму. Починаючи з 1971 року тут звірка періодично спостерігали поблизу сіл Гірки (1971р), Бояро-Лежачі (1982-1984рр), Мануховка,Волинцево (1992р), Козловка, Піски (1993 р), Камінь (1990 р), Желдаки (1992 р) (дані І.Р. Мерзлікіна) та села Нові Вирки (2006 р) (дані В.О. Цюпки).

Нову знахідку хохулі звичайної зробили співробітники РЛП «Сеймський». Випадкова зустріч з твариною відбулася на річці Клевень, Кролевецького району Сумської області під час маршрутного обстеження ділянки русла від села Яцино Путивльського району до села Камінь Кролевецького району. Сплав річкою здійснювався на надувному човні на веслах. Нижче села Литвиновичі (рис.1) під берегом річки,який поріс густою осокою, на переплетених листках латаття білого була помічена хохуля. Візуальний контакт тривав не більше 4-5 секунд після чого тварина сховалася під воду.

Рис. 1. Місце виявлення хохулі звичайної

Поява хохулі на річці Клевень цілком очікувана. Сюди вона скоріш за все розселилася з Середньосеймського заказника, який межує з територією РЛП «Сеймський», до його складу входить і заплава річки Клевень. Останній раз на території Кролевецького району хохулю спостерігав Мерзлікін І.Р. у 1990 році поблизу с. Камінь в стариці, яка сполучалася з річкою Сейм. В заплаві річки Клевень тварина виявлена вперше.

Дієвими заходами охорони реліктової тварини є сувора заборона вилову риби ставними сітками, вершами, а ондатри - капканами в усіх потенційних місцях перебування виду. Важливо також не випасати худобу у прибережній (до 50 м) зоні водойм, не знищувати рослинності на берегах.

Усіх небайдужих, кому пощастить побачити в природі хохулю звичайну, просимо повідомляти дирекцію РЛП «Сеймський».

Мої пости (статті)

No items found.

Підписатись на новини

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form